Datové schránky

Jedinečný způsob důvěryhodné komunikace a obrovský krok vpřed při digitalizaci úřadů - díky datovým schránkám lze vyřizovat bezpočet agend online, bez nutnosti chození na úřady nebo posílání dopisů.


Klient

Ministerstvo vnitra ČR


Počet datových schránek

1,1 milionu

Výchozí bod

Těžkopádný a nepřehledný způsob komunikace s úřady

Občané, firmy, instituce či úředníci, kteří spolu potřebovali komunikovat oficiálně, museli dodržovat přesné postupy, aby jejich komunikace či podání byly platné, pro většinu úkonů ve správním a soudním řízení se využíval tzv. uznávaný (dnes podle Nařízení eIDAS kvalifikovaný) elektronický podpis s odesláním e-Podatelnu úřadu. Komunikace byla těžkopádná a tedy málo využívaná. Zlom nastal v roce 2009 po zavedení datových schránek s úřední komunikací formou elektronického doporučeného doručení s přenosem dokumentů a dat. Datová schránka úřadu se stala jeho podatelnou otevřenou 24/7 a datová schránka občanů a firem jejich virtuální poštovní schránkou bez ohledu na to kde bydlí nebo kde mají sídlo.

zlom v roce 2009

Doručení stamiliónů právně závazných dokumentů

S novým systémem Datových schránek je každý uživatel identifikován při žádosti o zřízení datové schránky (osobní nebo pro OSVČ na Czech POINT), datové schránky firem jsou zřizovány automaticky. Všechny zprávy odeslané datovou schránkou na úřad jsou podepsané stejně jako vlastnoručním podpisem na listině a lze tak komunikovat na dálku se všemi institucemi, a to i ze zahraničí. Úřady jsou povinné zasílat úřední korespondenci do datové schránky - konec vyzvedávání doporučených obálek „s pruhem“.

  • 97,3 milionů zaslaných datových zpráv v roce 2018
  • přes 1,1 milionu zřízených datových schránek
  • 13,8 mld. Kč ušetřených na poštovném za deset let provozu
  • přes 800 milionů doručených datových zpráv od roku 2009
  • V přepočtu stát zaplatí zhruba 5,- Kč za doručení datové zprávy. To je o 91 % méně než za doporučený dopis (59 Kč)

Rozšíření projektu

S datovkou vyřídíte řadu agend

Přístupové údaje k datovým schránkám lze použít na dalších portálech, jako je Portál občana, Daňový portál ePortál ČSSZ nebo resortní portál MPSV, kde si můžete prohlížet potřebné informace nebo nechat zasílat výpisy z veřejných či neveřejných rejstříků do datové schránky zdarma.


Zpráva je doručena v okamžiku, kdy je doručena do datové schránky příjemce, tedy téměř okamžitě


Žádná omezení otvíracími hodinami úřadů či pošt


Komunikace s úřady nic nestojí

Poradíme vám, jak s digitalizací začít.
Zdarma a bez závazků

  • Archivace a skartace
  • Elektronické podepisování
  • Formuláře s workflow
  • E-portály

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů