Šťastný nový digitální rok!

Digitalizace
31. prosince 2021, 4 minuty čtení

Je poslední den v roce. Firmy rekapitulují, co se povedlo, a co naopak ne a všichni si přejeme ústup pandemie. V Software602 jsme to nazvali Hardcore rok? Software řešení! A pevně věříme, že s novou vládou vstupujeme do úspěšného roku 2022. Především digitálního!

Právě digitalizaci si nová vláda vepsala do svého programového prohlášení jako jednu z priorit. Však také po letech obnovila post ministra, respektive vicepremiéra pro digitalizaci (dříve známou jako ministr informatiky). A slibuje přesně to, co tu už mělo dávno fungovat – citujme z koaliční smlouvy:

„Sjednocení a digitalizace procesů státu jsou cestou k přátelštější, efektivnější a levnější státní správě. Naučíme stát fungovat efektivně s využitím všech moderních technologií. Digitalizace je nejen cestou k pohodlnějšímu kontaktu občanů se státem, ale automatizace procesů také povede k efektivnějšímu fungování státu jako celku. Pro seniory a lidi se speciálními potřebami nadále zůstane papírová cesta.“

A co konkrétního nás tedy čeká? Ne se vším bude hotovo už v roce 2022, ale vypadá to opravdu zajímavě:

  • Dotažení zákona o právu na digitální služby, zejména katalogu služeb veřejné správy a jejich postupná digitalizace nejpozději do 1. 2. 2025.
  • Zrušení povinnosti nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak (tzv. eDokladovka).
  • Zprovoznění systému, který bude občany včas informovat o končící platnosti všech průkazů, osvědčení, rozhodnutí a jiných dokumentů.
  • Zrychlení procesu otevírání dat (open data) a aktualizace otevřených dat na všech úřadech veřejné správy.
  • Otevření dat komerčnímu i neziskovému sektoru, aby mohly podílet na rychlejším rozvoji digitálních služeb veřejné správy a privátního sektoru.
  • Uživatelsky přívětivý jednotný standard portálů veřejné správy a nový bezplatně přístupný Portál podnikatele, který bude zprostředkovávat jak komunikaci vůči veřejné správě, tak také komunikaci mezi podnikateli.
  • Rozšíření funkce Czech POINT a zřízení telefonické informační a transakční linky s asistentem coby alternativních přátelských univerzálních podatelen pro všechny, kdo se státem nechtějí komunikovat přes internet – online.
  • Jednotné uživatelské a programové (API) rozhraní pro komunikaci se státem. Všechny online služby se budou vytvářet uživatelsky přívětivě a budou mít obdobné a intuitivní ovládání (UX). Služby se budou poskytovat v otevřených formátech.
  • Moderní jednotný standard pro elektronickou spisovou službu a „digitální“ archivnictví pro dlouhodobou životnost digitálních dokumentů.
  • Jednotné digitální tržiště (Digital Marketplace – eGov), kde budou orgány veřejné správy moct poptávat a nakupovat komoditní služby ICT k zajištění digitálních služeb státu.

Není toho málo a nebude jednoduché všechno prosadit. Každopádně je to ale dobrá snaha a firmy a další organizace se budou muset tomuto trendu přizpůsobit, pokud tak už neučinily. Digitalizaci už nelze zastavit!

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Výhody elektronického podepisování smluv

Výhody elektronického podepisování smluv

Stále váháte nad tím, zda ve firmě zavést elektronické podepisování smluv a dalších dokumentů? Možná vám pomůžeme s rozhodováním, když shrneme největší výhody bezpapírového řešení.

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Víte, jak správně elektronicky archivovat dokumenty? Přechod na bezpapírový archiv je skvělá věc, ale i u „digitálních šanonů“ je třeba dodržovat zákon.

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Používáte kancelářský software Microsoft 365 a uvažujete o zavedení interního oběhu dokumentů s jejich následnou archivací? S naší aplikací Sofa si Microsoft 365 báječně rozumí, takže dokumenty vytvářené ve Wordu nebo Excelu můžete odesílat rovnou z Office do oběhu ve firmě. Ale to není vše.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů