Proč bych zrovna já měl používat elektronický podpis?
Podepisování, eIDAS
07. dubna 2019, 4 minuty čtení
Se stále intenzivnější digitalizací světa může velká část obyvatelstva komunikovat v reálném čase, snadno a doslova ze zařízení, které se vejde do dlaně. To ale znamená, že komunikace, která dříve vyžadovala podání ruky, sepsanou dohodu a vlastnoruční podpis, často probíhá formou e-mailů, zpráv a obrázků. Proto vzniká i naléhavější potřeba institucí a prostředků pro zabezpečení dokumentů a smluv, které vzbuzují důvěru. Jedná se o podpisové certifikáty.
Není to něco zbytečně složitého?
S řadou takových certifikátů a protokolů se (často nevědomě) setkává každý z nás prakticky denně. Prakticky žádný ale neumí odstranit všechna bezpečnostní rizika výměny dat - například kdo sedí na druhé straně e-mailové komunikace. Od toho je tu tzv. elektronický podpis. Ten je komplikovaně popsán v zákonu a jednodušeji na našem blogu. Ve zkratce lze ale říct, že jde o počítačovou magii, která identifikuje zařízení, případně uživatele.
Proč podepisovat?
Pokud posíláte e-mail, měli byste ho podepsat. Stejně jako klasický dopis. Tím, že odpadá možnost identifikace na základě tahu pera, je třeba ji nahradit elektronicky. V běžné korespondenci to nemusí být zásadní problém. Pokud ale chcete třeba poslat smlouvu svému obchodnímu partnerovi, je více než žádoucí, aby vzbuzovala důvěru.
O co se tedy jedná?
Elektronický nebo digitální podpis jsou výrazy pro nástroje elektronické identifikace. Jedná se o specifická data, která v počítači nahrazují vlastnoruční ověřený podpis fyzické osoby. Většina potřebných specifikací takových certifikátů je obsažena v nařízení eIDAS, čemuž jsme se věnovali v našem předešlém článku na blogu. Tam se také dozvíte, proč je důležité mít kvalifikovaný certifikát. Pro vydání a správu těchto certifikátů a podpisů je možné využít různé služby a řešení. Jedním z nich je třeba aplikace Signer od Software602.
Kde certifikát získám?
Vydání vašeho prvního kvalifikovaného certifikátu se neobejde bez osobní návštěvy některé z certifikačních autorit. Některé certifikační autority, případně jejich partneři, jako je firma Software602 mohou vydávat certifikáty i přímo v kanceláři právnických osob - podobně jako za vámi může přijít notář s podpisovou knihou. Pro komerční užití existují v současné době v České republice certifikační autority, jež jsou vedeny u Ministerstva vnitra.
V textech, které se zabývají elektronickým podepisováním, se často opakuje označení „poskytovatel služeb vytvářejících důvěru“. To prakticky shrnuje většinu důvodů, proč elektronický podpis skutečně používat. Vyjadřuje důvěru v to, že člověk za e-mailovou adresou Pepa.Vohnatlo@adresa.xy, je skutečně Josef Vohnátlo, případně že dokument z banky, který vám právě dorazil, je skutečně od toho správného odpovědného člověka. V kombinaci s časovým razítkem a dalšími značkami, dokumenty skutečně vytváří důvěru v to, že je vše tak, jak má, a děje se přesně tehdy, kdy má.
Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými
Další čtení
Výhody elektronického podepisování smluv
Stále váháte nad tím, zda ve firmě zavést elektronické podepisování smluv a dalších dokumentů? Možná vám pomůžeme s rozhodováním, když shrneme největší výhody bezpapírového řešení.
Jak správně elektronicky archivovat dokumenty
Víte, jak správně elektronicky archivovat dokumenty? Přechod na bezpapírový archiv je skvělá věc, ale i u „digitálních šanonů“ je třeba dodržovat zákon.
Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365
Používáte kancelářský software Microsoft 365 a uvažujete o zavedení interního oběhu dokumentů s jejich následnou archivací? S naší aplikací Sofa si Microsoft 365 báječně rozumí, takže dokumenty vytvářené ve Wordu nebo Excelu můžete odesílat rovnou z Office do oběhu ve firmě. Ale to není vše.
eBook Paperless office zdarma
Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.
