„Nemravná“ historie aneb 602, jak ji asi neznáte

Digitalizace
20. prosince 2021, 6 minut čtení

Od roku 2004 vede divizi eGovernment. Zažil ovšem i podstatně dřívější éru, kdy textový editor T602 doslova učil Čechy psát na počítači. Pavel Nemrava. Skvělý společník pro řadu zaměstnanců 602, ve které strávil bezmála 30 let. Logicky jsme se ptali hlavně na to, co si už pamatuje jen on... a Richard Kaucký.

Pojďme na samotný začátek. Co se vám vybaví za vzpomínku?

Začalo to vlastně už v roce 1989 v garáži… Ještě jsem pracoval na dráze a po příchodu domů se formátovaly a kopírovaly diskety, aby bylo druhý den co prodávat. V dubnu 1990 jsem nástupem do SW602 ukončil svojí čtyřměsíční kariéru na pozici předsedy odborů naší organizační jednotky na dráze.

Být odborářem na dráze, to zní jako terno. Nelitujete?

:-) To bylo velké vysvobození a totální změna. Místo dohadování s odboráři, proč mají jen jedny noviny a vedle na pracovišti mají dvoje, jsem najednou pracoval s Richardem na prodeji texťáku. Od začátku jsme v 602 měli vlastně jediný úkol: organizovat a postupně zjednodušovat prodej T602 tak, aby klienti platili podporu, a aby se jich prodalo co nejvíc. Jestli si dobře pamatuji, prodali jsme v České republice, kde bylo tenkrát okolo 500 tisíc počítačů, kolem 150 tisíc licencí textového editoru. Když jsme se zeptali Jirky Hanzala, kolik má objednávek, ukázal palcem a ukazováčkem asi 5 cm.

Ale Vy jste přesto na chvíli 602 opustil.

Na tři roky jsem šel do světa na zkušenou – reklamní agentura, Ministerstvo spravedlnosti a ČKD Holding, ale pak se strašně rád vrátil. Stejně jsem celou tu dobu po očku sledoval, jak se 602jce daří. No, vrátil jsem se v roce 1997, tedy v době, kdy vypukl velký boj o pozici Windows texťáku. Byla to velmi vzrušující doba. WordPerfect, AmiPro, Word… Nakonec jsme zůstali jen my a Microsoft.

A pak bohužel jen Word...

V té době se ještě pár kusů T602 občas prodalo. Vzpomínám, jak jeden uživatel byl v roce 2000 rozezlen, že dáváme Windows texťák zadarmo a za T602 chceme tři tisíce. Richard Kaucký odpověděl: Když chce pán židli, tak to stojí rozumný peníze, ale když chce pán starožitnost, tak to je prostě dražší. :-)

A v té době vzniklo i Desatero praktického e-businessu? Co to vlastně je?

S texťákem zadarmo přišla zajímavá internetová výzva: měli jsme cca 400 tisíc registrací a každý týden přemýšleli, jak je „osejlujeme“. Vždycky jsme v pondělí v 18:00 začali rozesílat mailing, já pak jel v devět večer do práce. A po určité době jsem podle počtu objednávek dokázal odhadnout, jak ta akce dopadne a kolik budeme mít obrat. Na základě toho vzniklo naše Desatero praktického e-businessu. Jednoduše si představme WEB jako výkladní skříň, e-mail jako obchodníka, pokladnu jako e-shopovou aplikaci.

V roce 2003 jste byl u prvního virálu. O co šlo?

Měl jsem na starosti i marketing. Naše vláda přesunula software z 5 % DPH do vyšší sazby, a tak jsem ve volném čase udělal takovou srandičku, která byla pak druhý den komentovaná na internetu a byla z toho celkem prča. Bylo to parte Pětiprocentní daně z přidané hodnoty.

A o rok později jste stál u zrodu divize eGovernment...

Možná to bylo později, ale ano, museli jsme oddělit prodej komerčním firmám od veřejné správy – jsou to dva různé světy. V roce 2007 se narodil projekt Czech POINT a o 2 roky později Datové schránky. Za oba projekty jsme byli ochotni „položit život“ a oba projekty fungovaly. Díky tomu jsme začali získávat úplně nové know-how, měli jsme najednou významné reference, které nám otvíraly dveře k novým projektům, například k webovým portálům.

Jaká vzpomínka se vám ještě vybaví, když se řekne 602? 

V roce 2007 jsme udělali takový experiment – pozvali jsme všechny bývalé zaměstnance, kteří u nás pracovali aspoň rok. Efekt byl překvapivý. Oni přišli a říkali, že doba strávená v 602jce patří k těm nejhezčím, které profesně prožili. Tenkrát jsme si i my sami uvědomili, jak je 602 rodina jedinečná, a to podle mě platí doposud.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Výhody elektronického podepisování smluv

Výhody elektronického podepisování smluv

Stále váháte nad tím, zda ve firmě zavést elektronické podepisování smluv a dalších dokumentů? Možná vám pomůžeme s rozhodováním, když shrneme největší výhody bezpapírového řešení.

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Víte, jak správně elektronicky archivovat dokumenty? Přechod na bezpapírový archiv je skvělá věc, ale i u „digitálních šanonů“ je třeba dodržovat zákon.

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Používáte kancelářský software Microsoft 365 a uvažujete o zavedení interního oběhu dokumentů s jejich následnou archivací? S naší aplikací Sofa si Microsoft 365 báječně rozumí, takže dokumenty vytvářené ve Wordu nebo Excelu můžete odesílat rovnou z Office do oběhu ve firmě. Ale to není vše.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů