Naše řešení fungují, proto o ně má zájem i konkurence

Digitalizace
31. srpna 2021, 9 minut čtení

Pokud chcete vědět cokoliv o eGovernmentu, zeptejte se Jana Frka, zástupce ředitele divize eGovernment v 602jce. My jsme se však zeptali i na chytrou domácnost, kterou si vyladil až k dokonalosti. A jelikož patří mezi 2 % nejinteligentnějších lidí na světě, nemohli jsme začít ničím jiným.

Jsi členem Mensa. Jak vysoké máš vlastně IQ?

Při testech dle Cattellovy stupnice mi naměřili IQ 151. Je pro mě čest být členem Mensa a je to asi dobrá položka do životopisu. Nemyslím si ale, že vysoký intelekt je obecnou zárukou bezchybného člověka, a už vůbec to nezaměňujme se vzdělaností. Jedná se pouze o střípek z osobnostních kvalit. Každý máme své přednosti a své nedostatky.

Ovšem 151 je fakt hodně, vždyť vstupenkou do Mensa je IQ nad 130.

Ano. Je to podobná hodnota, jakou mají dle veřejných zdrojů herečky Lisa Kudrow (Phoebe ze seriálu Přátelé) a Sharon Stone nebo herec David Duchovny. Podle tohoto by se vlastně mohlo zdát, že mám predispozice pro herectví. (smích)

Máš?  

Vůbec ne, a přestože Stephen Hawking s IQ 160 kdysi prohlásil, že inteligence je schopnost přizpůsobit se změně, své profesní zaměření měnit neplánuji.

Určitě rád využíváš elektronické vychytávky. Můžeš dát nějaké tipy?

Dnes už jako standard vnímám placení hodinkami, elektronizaci rutinních činností přes shortcuts v Apple ekosystému, hlasem ovládaný asistent nebo elektronické snímače golfových holí k podrobným statistikám o hře. Moje záliba v elektronizaci se projevila nejvíc při koupi nového bytu, neb jsem se rozhodl postavit tzv. chytrou domácnost. Začalo to vcelku nevinně chytrým osvětlením, vyhříváním, ozvučením, zabezpečením… a přirozeným propojováním zařízení různých výrobců do jednoho ekosystému tak, aby se domácnost dala ovládat i pomocí hlasových příkazů.

A kde se to zastavilo?

No, v ideálním světě se vám při spuštění budíku rozsvítí a vyhřeje koupelna, zapne hudba v obývacím pokoji, roztáhnou rolety, spustí se kávovar, na mobilním telefonu se vám přečtou informace o počasí a denním itineráři… Bohužel brzy zjistíte, že v reálném životě má systém výpadek vždy, když si vaše žena chce rozsvítit nebo zatopit nebo že se vám po výpadku elektrické energie, který je zpravidla v noci, když spíte, rozsvítí celý byt. Jedná se tedy spíše o hračku pro velké kluky, která testuje trpělivost rodinných příslušníků.

Pojďme k tvé práci. Na čem všem dělá divize eGovernment, kde jsi zástupcem šéfa?

Věnujeme se primárně projektům v oblasti elektronizace státní správy: informační systém datových schránek, Czech POINT, inteligentní formulářová řešení do různých portálů státní správy, komplexní službu pro práci s elektronickými dokumenty ve shodě s evropským nařízením eIDAS (vzdálené podepisování, vzdálené pečetění, časová razítka, ověřování podpisů), řízení úředních procesů a mnoho dalších aplikací a služeb.

Osobně mě těší, že kromě osvědčených produktů a služeb, které dlouhodobě využívá nejen většina veřejné správy, ale i dalších českých i zahraničních dodavatelů, máme ve svých řadách i spoustu uznávaných odborníků, kteří své know-how dokážou našim zákazníkům a partnerům předat lidsky a srozumitelně. Pro mě je podstatné, aby si zákazník odnášel krom poptávaného produktu i vědomí, že mu bude dodavatel v dané problematice schopen a ochoten kdykoli odborně poradit. Koneckonců velká návštěvnost a pozitivní ohlasy našich webinářů jsou dostatečnou zpětnou vazbou.

Prý naše produkty využívá i konkurence. Je to pravda?

Přímí konkurenti asi ne (pobavený smích). Zatím. Nicméně je pravdou, že v poslední době zaznamenáváme enormní zájem o technologie ze strany dominantních dodavatelů spisových služeb, spisoven, archivů, DMS systémů a podobně. Na základě této poptávky jsme proto připravili komponenty, které těmto dodavatelům vyřeší to, na co by jinak museli zaměstnávat řadu metodiků, vývojářů, testerů a dalších. Dle mého má každý dělat to, co umí. Pro naše účetní také neprogramujeme ekonomickou agendu jen proto, že máme vývojové oddělení, ale pořídili jsme na to specializovaný program od odborníků.

Bude pandemie znamenat zlom v prosazování eGovernmentu v ČR?

Jistý zlom vidíme už teď. Před pár lety bylo přece nemyslitelné, aby značná část úředníků pracovala z domova, aby učitelé žáka vyučovali vzdáleně nebo aby lékař napsal eRecept na základě videohovoru nebo zaslané fotografie. Netvrdím, že je tento revoluční krok vždy ku prospěchu, nicméně je potřeba na takové situace se připravit a odnést si z nich zkušenosti a poučení. Proč stále vyžadovat osobní návštěvu úřadu a riskovat nákazu ve frontě, když máme elektronickou identitu pro formulářová podání, datové schránky, a podobně? Vždyť je to efektivnější nejen pro občana, který si z pohodlí domova kdykoli podá jakoukoli žádost, ale i pro úředníka, který obdrží podání strukturovaně do svého informačního systému a nemusí nic přepisovat a topit se v papírech.

Jsi jedním z nejvíce informovaných lidí. Co nás v této sféře vlastně čeká?

Budoucnost a směr elektronizace státní správy přinesou především priority budoucí vlády. Sílící tlak a oprávněná kritika veřejnosti na stav českého eGovernmentu však dávají naději, že tuto poptávku vyslyší nejen moc výkonná, ale i zákonodárná. Nedostatečná právní úprava je totiž častým, nikoli však jediným nedostatkem efektivní digitalizace.

Do několika málo let se dle mého mínění rozšíří cloudové aplikace státní správy, sjednocování portálů, prohloubí se online komunikace, včetně vzdáleného nahlížení na spisy nebo automatizace rutinních procesů. Musíme si uvědomit, že nastupuje generace lidí, která bude po státu vyžadovat obdobný standard služeb, jaký poskytuje komerční sektor.

Koneckonců v roce 2025 má být dle „digitální ústavy“ každý orgán veřejné moci plně digitální v rozsahu všech úkonů, jejichž povaha to výslovně nevylučuje – tak je na čem pracovat. To ovšem nepůjde, když se některá ministerstva stále v oficiálních dokumentech odkazují, že například nemohou digitalizovat, neboť „správní poplatek nejde zaplatit online“. Je tedy třeba doplnit informace a změnit myšlení jednotlivých úředníků na dobu přítomnou a budoucí. Vždyť jsou to služby státu lidem, tak jim je dejme takové, o jaké mají zájem a za jaké si prostřednictvím svých daní platí.

Jak vlastně relaxuješ? A neříkej, že nejradši luštíš logické hádanky...

Na logické hádanky mě moc neužije. Se ženou máme dva malé syny, takže se snažím být co možná nejvíc s rodinnou. Také mám to štěstí, že mé zaměstnání je i mým koníčkem, takže se často přistihnu, že relaxuji prací. Kdybych měl ale vyjma rodiny a práce jmenovat činnost, u které skutečně vypínám, je to jednoznačně golf. Tuto hru jsem objevil v roce 2016 a naprosto jsem jí propadl. I tento koníček se mi naštěstí prolíná s rodinným životem, jelikož hraje i žena, a s pracovním, neboť hraje nejen řada kolegů, ale i velká část obchodních partnerů a zákazníků.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Výhody elektronického podepisování smluv

Výhody elektronického podepisování smluv

Stále váháte nad tím, zda ve firmě zavést elektronické podepisování smluv a dalších dokumentů? Možná vám pomůžeme s rozhodováním, když shrneme největší výhody bezpapírového řešení.

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Víte, jak správně elektronicky archivovat dokumenty? Přechod na bezpapírový archiv je skvělá věc, ale i u „digitálních šanonů“ je třeba dodržovat zákon.

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Používáte kancelářský software Microsoft 365 a uvažujete o zavedení interního oběhu dokumentů s jejich následnou archivací? S naší aplikací Sofa si Microsoft 365 báječně rozumí, takže dokumenty vytvářené ve Wordu nebo Excelu můžete odesílat rovnou z Office do oběhu ve firmě. Ale to není vše.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů