Jak si rychle ověřit platnost dokumentu?

Podepisování, Certifikáty, eIDAS
16. dubna 2021, 5 minut čtení

Většina dokumentů přichází do firem elektronicky. Bohužel mezi nimi mohou být i různé podvrhy a pokusy o podvod. Nebo prostě jen špatně podepsaný dokument.  Nenechte se napálit a mějte vždy jistotu, že pracujete s legitimními daty.

Pracujete s digitálními dokumenty a denně vám přicházejí smlouvy, objednávky a další právní dokumenty podepsané elektronicky? Aniž bychom vás chtěli strašit, je dobré myslet na zadní vrátka a takové dokumenty prověřovat. Dnes už není problém vytvořit falešný podpis a pokusit se o sofistikovaný podvod. Nebo použít už neplatný certifikát k elektronickému podpisu. Běžným pohledem na dokument takovou chybu neodhalíte, ale pokud na ni nepřijdete, může mít pro vaši firmu fatální následky. Ověřování certifikátů elektronických podpisů přitom už není nic složitého. S námi to zvládnete dokonce na jedno kliknutí.

Jediná komplexní platforma eIDAS na českém trhu, technologie SecuSign, totiž obsahuje i možnost ověření platnosti certifikátů. Kliknutím zjistíte, jestli je podpis elektronického dokumentu platný, a také o jaký typ certifikátu a podpisu se jedná. Kontrolovat takto můžete nejen dokumenty, které přicházejí do firmy, ale i ty, které se chystáte odeslat a nejste si jisti, zda jste je podepsali správně. Díky této kontrole budete mít jistotu, že odesílaný či přijatý dokument splňuje pravidla evropského nařízení eIDAS o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách pro elektronické transakce na vnitřním evropském trhu.

Kontrolujte i podepisujte v souladu s eIDAS

Dodržení standardů podle eIDAS je důležité, protože toto evropské nařízení stanovuje jasná pravidla používání elektronických podpisů, kvalifikovaných digitálních certifikátů, elektronických pečetí, časových razítek a dalších způsobů ověření autentizačních mechanismů na jednotném evropském trhu. Staví tak elektronickou komunikaci na stejnou právní úroveň jako podepisování dokumentů na papíře. Nařízení vstoupilo v platnost v červenci 2014 jako prostředek k umožnění bezpečných a hladkých elektronických transakcí v rámci Evropské unie. Členské státy Evropské unie musejí uznávat elektronické podpisy, které splňují standardy eIDAS. A právě dodržení těchto standardů je možné zkontrolovat pomocí platformy SecuSign. Ověřovací doložku navíc získáte ve formátu PDF či XML pro strojové zpracování, doložka je opatřena zaručenou elektronickou pečetí založenou na kvalifikovaném certifikátu a je možné použít ji jako potvrzení o ověření. To při ověření v aplikacích, které vám dají informaci jen na obrazovku počítače, neuděláte.

Samozřejmě to není jediná výhoda této podpisové platformy. Při používání SecuSign nepotřebujete k uložení certifikátů kvalifikovaného elektronického podpisu tokeny nebo čipové karty, a ušetříte tak značné náklady na jejich pořízení. Certifikáty máte uložené na modulu HSM v bezpečném datacentru s certifikací TIER III, kde se o ně staráme my. Dostat se k nim můžete kdykoli vzdáleně ze svého počítače, notebooku, tabletu nebo telefonu, aniž byste museli řešit otázku, kde jste si nechali token či kartu. A váš firemní administrátor může jednoduše a vzdáleně všechny certifikáty spravovat a také odebírat nebo přidávat jednotlivým zaměstnancům práva k jejich využívání.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Výhody elektronického podepisování smluv

Výhody elektronického podepisování smluv

Stále váháte nad tím, zda ve firmě zavést elektronické podepisování smluv a dalších dokumentů? Možná vám pomůžeme s rozhodováním, když shrneme největší výhody bezpapírového řešení.

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Víte, jak správně elektronicky archivovat dokumenty? Přechod na bezpapírový archiv je skvělá věc, ale i u „digitálních šanonů“ je třeba dodržovat zákon.

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Používáte kancelářský software Microsoft 365 a uvažujete o zavedení interního oběhu dokumentů s jejich následnou archivací? S naší aplikací Sofa si Microsoft 365 báječně rozumí, takže dokumenty vytvářené ve Wordu nebo Excelu můžete odesílat rovnou z Office do oběhu ve firmě. Ale to není vše.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů