Co přinášejí portály a chytré dynamické formuláře

Workflow, Formuláře, Portály
17. května 2019, 5 minut čtení

Světem hýbe automatizace, tím digitálním ještě víc. I proto se organizace často předhánějí v tom, jak co nejefektivněji komunikovat s uživateli, klienty nebo občany. S tím je spojené i co největší využití dostupných dat. Pokud bychom třeba měli shromáždit od občanů žádosti o dotace, je jasné, že efektivnější je dělat to online, bez nutnosti osobní návštěvy daného úřadu. Ještě lepší možnost je “nasadit” na formulářovou žádost promyšlený a ideálně automatizovaný nástroj, který žádosti příslušně roztřídí, předzpracuje a předá k dalšímu vyřízení správnému odboru.

Co když jsem soukromá firma?

Podobný systém pochopitelně může fungovat nejen ve státní správě. Výrazně usnadnit život může i v soukromé sféře. Jedním ze systémů, jež něco takového umožňují, je Sofa od Software602. Sofa dokáže zjednodušit podání všech možných dokumentů, žádanek i potvrzení a jako přidaný bonus zbavuje uživatele nutnosti vše složitě tisknout a ukládat. Tím je vhodná jako nástroj pro běžné firmy, ale i státní orgány a úřady. Reálně dokáže totiž zjednodušit práci s dokumenty všude tam, kde dochází k vyplňování formulářů a jakýmkoliv podáním s nimi spojeným.

Jak jde takový nástroj využít?

Možností využití dobře zpracovaných portálů a chytrých formulářů je mnoho. Jednou z nejčastěji využívaných funkcionalit je schvalování faktur a drobných výdajů. Zde je možné díky chytré implementaci postavit formulář a následné firemní workflow tak, aby šlo žádost jednoduše podat i schválit. Reálně tak prostřednictvím snadného formuláře může zaměstnanec podat žádost, která se jinak často musí tisknout, online. Ta pak automaticky odejde příslušnému nadřízenému, jenž může během pár kliknutí vše schválit či zamítnout. Veškerý postup je navíc díky digitální stopě dohledatelný a ověřitelný i zpětně.

Podobným způsobem je pochopitelně možné řešit i jiné žádosti, hlášení nebo zpracování dokumentů. Mezi ně patří například nákupní požadavky, požadavky na servis, cestovní příkazy a vyúčtování pracovních cest, schvalování žádostí o dovolenou, schvalování, evidence smluv a dokumentů, případně faktur a objednávek.

Jak tedy na to?

Princip, jakým si může vaše organizace díky portálům a chytrým dynamickým formulářům zjednodušit fungování, je pro uživatele jednoduchý. Při pořízení řešení v cloudu, jakým je například Sofa od Software602, je ve firmě definované a následně v systému implementované příslušné workflow. Tedy pomyslná cesta dokumentu a na ni navazující aktivity. Těchto postupů je možné definovat hned několik, dle organizační struktury. Následně si již příslušný zaměstnanec firmy může bez jakékoliv znalosti programování nasadit potřebný proces, kamkoliv uzná za vhodné. Pozitivní je i fakt, že formuláře nejsou následně omezené zařízením, na němž je možné je využívat. Reálně tak uživatel dojde stejného výsledku z chytrého mobilního telefonu i stolního počítače.

Možností, jak využít Sofu, je je pochopitelně mnoho. Bez nadsázky se dá říct, že jediným omezením je představivost uživatele. Jedno řešení pokryje celou škálu činností - od vyřízení jednoduchých žádosti po zpracování faktur, ale i příjem a předávání zpráv z datové schránky. To vše je součástí digitálních možností. Stačí se na začátku pořádně zamyslet - a pak už nechat stroje pracovat za vás.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Výhody elektronického podepisování smluv

Výhody elektronického podepisování smluv

Stále váháte nad tím, zda ve firmě zavést elektronické podepisování smluv a dalších dokumentů? Možná vám pomůžeme s rozhodováním, když shrneme největší výhody bezpapírového řešení.

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Víte, jak správně elektronicky archivovat dokumenty? Přechod na bezpapírový archiv je skvělá věc, ale i u „digitálních šanonů“ je třeba dodržovat zákon.

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Používáte kancelářský software Microsoft 365 a uvažujete o zavedení interního oběhu dokumentů s jejich následnou archivací? S naší aplikací Sofa si Microsoft 365 báječně rozumí, takže dokumenty vytvářené ve Wordu nebo Excelu můžete odesílat rovnou z Office do oběhu ve firmě. Ale to není vše.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů