6 + 2 bezpapírové vychytávky Filipa Dřímalky

Digitalizace
17. prosince 2021, 7 minut čtení

Učí české firmy, jak interně i externě komunikovat online a používat nejmodernější technologie. Založil projekt Digiskills.cz, který zahrnuje celou řadu kurzů a konzultací a pomáhá odhalit a rozvíjet klíčové digitální dovednosti zaměstnanců. Filip Dřímalka je ale také autorem mnoha inovací, které dnes slouží jako základ vzdělávacích a rozvojových programů ve významných českých firmách. Jak je na tom ale on sám s online komunikací a využíváním všech výhod digitálního světa? Nechodí kovářova kobyla bosa?

1.
Kdy jste byl naposledy na úřadě? 

Myslím že před rokem, kdy jsem potřeboval vyřídit expresní vydání pasu. Jinak se snažím většinu věcí vyřídit na dálku, nebo za pomocí kolegů, kteří mají moji plnou moc. 

Každopádně se těším, až se ještě více rozšíří možnost Portálu občana, bude digitalizováno více agend a většina lidí bude disponovat elektronickým podpisem. A taky, až bude datová schránka uživatelsky více přívětivější, ale toho nevím, zda se dočkáme v nejbližší budoucnosti. 

2.
Máte tiskárnu? Kdy jste ji naposledy použil?

Tiskárnu mám, ale využíváme ji velmi zřídka, většinou když si děti tisknou věci do školy. Používáme ji ale před delšími cestami – když jedeme do nějaké exotičtější destinace, raději si tiskneme všechny dokumenty a máme je schované i v papírové podobě. Pro jistotu. :-)

Dokonce mám ještě v živé paměti situaci, kdy mi nejmenovaná letecká společnost nechtěla uznat digitální letenku a já musel na místě zaplatit za vytištění jedné A4 skoro 50 liber. :-)

3.
Šanon nebo cloud?

Nevím, jestli v mém případě očekáváte něco jiného, ale nemohu říct nic než cloud. A to myslím opravdu a se vším všudy. V praxi se setkávám s lidmi, kteří mají část věcí v cloudu a část v počítači, část v šanonu atp. A dopadá to tak, že neustále něco hledají. Soubor, který si stáhnuli na jiném počítači, dokument, který mají v telefonu, a ne v pracovním tabletu.

Já osobně mám v cloudu vše – soubory, dokumenty, poznámky, úkoly, fotky, hesla...Jediné, co v cloudu nemám, jsou některé kryptoměny. Ale detaily si samozřejmě nechám pro sebe. :-)

Je ale naprosto zásadní používat kvalitní aplikace a umět s nimi dobře pracovat. To je základ nejen spokojeného, ale hlavně bezpečného využívání technologií.

4.
Jaké používáte sociální sítě? 

Jsem sice na několika sociálních sítích, ale aktivně pracuji jen s LinkedInem a Twitterem. LinkedIn je pro mě jeden z nejdůležitějších pracovních nástrojů, ať už pro sledování trhu, komunikaci s klienty nebo generování nových leadů. Twitter pak používám jako informační zdroj, díky kterému mám maximální přehled o tom, co se děje ve světe digitalizace a inovací.

5.
Kdy jste si naposledy koupil noviny nebo časopis?

Nevím, protože většinu médií mám předplacených. :-) Z českých čtu Hospodářské noviny a Ekonom, ze zahraničních pak Harvard Business Review, Inc. nebo Wired.

Přiznám se ale, že čím dál víc čtu raději knihy nebo své oblíbené blogy. Některé B2B startupy dnes vytvářejí takový obsah, že dalece překonává tradiční média.

6.
Za jak dlouho dotáhneme Estonsko v míře digitalizace?

Nějakou jednodušší otázku nemáte? :-) Uvidíme, jak se do digitalizace opře naše nová vláda. Nebude mít ale jednoduchý úkol. Česká veřejná správa je extrémně rigidní, přebujelá a těžkopádná. Před samotnou digitalizací by tak pomohlo extrémní zeštíhlení.

Mimochodem, píšu o tom i ve své knize. Jakmile před digitalizací nebo automatizací nezjednodušujete své procesy, násobíte tím plýtvání, a ještě více tím zvyšujete komplexitu organizace.

Jsem ale optimista, takže věřím, že se nám to i díky novým šikovným lidem ve veřejné správě podaří.

Chtěl bych využít tuto příležitost a poděkovat projektům jako Hlídač státu nebo Česko.digital, díky kterým se některé věci začínají hýbat tím správným směrem. Sám jsem se o některé věci v oblasti digitalizace veřejné správy pokoušel, ale protože jsem duší podnikatel, nemám na to bohužel nervy. :-)

+ 1.
V jakém programu jste psal seminárky/diplomku? 

Předpokládám, že to byla kombinace Word a Pages. Když jsem končil vysokou školu, byl jsem už zaměstnaný, takže jsem používal pracovní počítač s Windows a soukromý Macbook. Předtím jsem ještě používal iBook od Applu, to už znají jen pamětníci. :-)

Pamatuji si, když jsem jednou šel s notebookem do knihovny a někdo mě upozornil, že mi z tašky něco teče. Špatně jsem zavřel láhev s pitím a všechno se vylilo do mého notebooku a já tak přišel o několik stránek své diplomové práce. Kdyby už tehdy fungoval cloud, nic takového by se nestalo.

+ 2.
Dáte nám tip na Vaší nejlepší pracovní vychytávku (aplikaci, gadget, …)?

Jen jednu? Tak to bude náročné. Nevím, zda zmínit hardware – Macbook s M1, iPhone či Sony A6400 na videohovory, nebo software - aplikace jako Airtable na řízení projektů, Evernote na poznámky, Microsoft 365, na kterém kompletně běží náš projekt Digiskills.czSlack na komunikaci v rámci nového projektu Digitask.czZencastr na nahrávání mých HOTCASTů, Front na sdílenou komunikaci se zákazníky, Youcanbook.me na domlouvání schůzek...

Momentálně taky řeším nástroje pro digitalizaci a automatizaci obchodu a prodeje, vidím v tom obrovský a zatím nevyužitý potenciál téměř pro jakoukoli firmu, která pracuje s obchodníky. I vaše služby tam patří, takže díky za to, co děláte.

A jinak, vychytávek, které používáme, je moc. Věřím totiž, že téměř na všechno existuje aplikace, která nám dokáže pomoct. Ne nadarmo si společnost Apple zaregistrovala slogan There is an app for that...

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Výhody elektronického podepisování smluv

Výhody elektronického podepisování smluv

Stále váháte nad tím, zda ve firmě zavést elektronické podepisování smluv a dalších dokumentů? Možná vám pomůžeme s rozhodováním, když shrneme největší výhody bezpapírového řešení.

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Jak správně elektronicky archivovat dokumenty

Víte, jak správně elektronicky archivovat dokumenty? Přechod na bezpapírový archiv je skvělá věc, ale i u „digitálních šanonů“ je třeba dodržovat zákon.

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Používáte kancelářský software Microsoft 365 a uvažujete o zavedení interního oběhu dokumentů s jejich následnou archivací? S naší aplikací Sofa si Microsoft 365 báječně rozumí, takže dokumenty vytvářené ve Wordu nebo Excelu můžete odesílat rovnou z Office do oběhu ve firmě. Ale to není vše.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů